Karadeniz Ereğli Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS

Bölgemiz

Karadeniz Ereğli

Zonguldak ilinin bir  ilçesidir.

. Türkiye’nin kuzeyinde, Batı Karadeniz Bölgesi’nde, 41 derece 17 dakika kuzey, 31 derece 24 dakika güney enlem ve boylamları arasında yer almaktadır. Yüzölçümünün %56’sını ormanlar oluşturur. İlçede 15 ağır sanayi kuruluşu, 81 orta ölçekli işletme faaliyet gösterir. Şehirde Ticaret Odasına kayıtlı 45 anonim, 235 limited şirket, 104 kooperatif ve Ticaret Odasına kayıtlı 1.726 kuruluş bulunmaktadır. Şehirde 4 modern hastane, 100’ü aşkın doktor vardır. Karadeniz Ereğli Müzesi’nde 3.000’i aşkın arkeolojik eser sergilenmektedir. 


Karadeniz Ereğli, sınırları boyunca 80 kilometrelik kıyı şeridine sahiptir. Yükleme ve boşaltma olanağı olan limanları ve balıkçı barınakları ile uluslararası nitelikte 
tersaneleri bulunmaktadır. Karadeniz Ereğli’ye bağlı Armutçuk Beldesi’nde, TTK’ya bağlı Armutçuk Müessesesi bünyesinde Taşkömürü ocakları, Karadeniz Ereğli kent merkezinde Ereğli Demir Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) bulunmaktadır.

Karadeniz Ereğli’nin kıyıları boyunca, birçok doğal plajın yanı sıra; Karadeniz Ereğli Belediyesi, Erdemir Fabrikaları ve Karadeniz Bölge Komutanlığı’na ait kamp ve plaj tesisleri bulunmaktadır. 

Ereğli nüfusu 2016 yılına göre 174.619 
Bu nüfus, 86.734 erkek ve 87.885 kadından oluşmaktadır. Karadeniz Ereğli’de, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilköğretim ve liseler ile özel okullarda 35 bin öğrenci öğrenim görmektedir.


Zonguldak Karaelmas Üniversitesi ’ne bağlı Karadeniz Ereğli Eğitim Fakültesi’nde 2.000’e yakın üniversite öğrencisi eğitim görmektedir. Karadeniz Ereğli’de her yıl temmuz ayının ilk haftası Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Kültür ve Sanat Festivali düzenlenmektedir. 

Karadeniz Ereğli denince çilek ve ERDEMİR gelir akıllara. Osmanlı çileği diye tabir edilen küçük ve kırmızı olan bu çileğin reçeli de meşhurdur. Zonguldak'tan bağımsız gibi görünen, gelişmiş bir yerdir. Karadeniz'in incisi olarak da anılır.