Karadeniz Ereğli Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Karadeniz Ereğli Ziraat Odası > Yöresel Ürünler

Yöresel Ürünler

Kdz Ereğliye Has Osmanlı çileğinin Özellikleri


Osmanlı çileği yalnızca Karadeniz Ereğli'de yetişiyor ve bugün de kentin en önemli simgelerinden birisidir. Orta boy, oval, rengini akşam güneşinden aldığı söylenen, zengin aromalı ve güzeldir.


Osmanlı çileği yalnızca Karadeniz Ereğli'de yetişiyor ve bugün de kentin en önemli simgelerinden birisidir. Orta boy, oval, rengini akşam güneşinden aldığı söylenen, zengin aromalı ve güzel kokulu Osmanlı çileğinin Ereğli'deki macerası 1900'lerin başına uzanıyor.

İstanbul Arnavutköy'de yetişen (bugün hemen hemen ortadan kalkmış olan) bu çilek, çiçeği güzel olduğu için Halil Paşa'ya armağan edilmiş. Paşanın arabacısı Mustafa, çileği Ereğli'nin killi kestane toprağına ekmiş.

Bu özel toprakla özel meyve isabetli bir biçimde buluşunca, Osmanlı çileği Ereğli'yle özdeşleşmiş. Çileğin geniş çaplı üretimi ilk kez Kestaneci Köyü eteklerinde Kahyaoğlu Kadir ve Rum ortağı tarafından gerçekleştirilmiş. Bu çilek türünün yaşatılması ve üretimin özendirilmesi amacıyla Kdz.Ereğli'de her yıl bir çilek festivali düzenlenmektedir.